Vertikálne záhrady

Vertikálna stena, to je umenie organickej architektúry. Vertikálna, priestor šetriaca, šetrná k životnému prostrediu je výsadba nenáročná na údržbu. Inšpiratívna a upokojujúca pre Váš čistý pôžitok. Vertikálna záhrada premení Vašu stenu na nádherný farebný gobelín, vytvorí štýlovú oázu na balkóne, alebo premení oddeľujúci múr či plot na umelecké dielo. Trávenie času vonku sa stane oveľa krajším. Pre všetkých, ktorí túžia po interiérovej zeleni, ale majú málo voľného miesta, je vertikálna stena skvelé riešenie, ktoré nezaberá veľa priestoru. Spôsoby vertikálnych záhrad sú rôzne náročné na technológiu ich vytvorenia. Poučením zo skúseností zakladateľa tvorby vertikálnych záhrad a štúdiom odbornej literatúry sme si vytvorili obdobný systém zakladania vertikálnych záhrad, ktorý sme úspešne uplatnili v našich realizáciach.

Sobola LIPTOVSKÁ OSADA (6)Sobola LIPTOVSKÁ OSADA (5)Sobola LIPTOVSKÁ OSADA (3)Sobola LIPTOVSKÁ OSADA (1)

Gothal, Liptovská Osada

Zelená stena v priestore bazénovej haly vytvára príjemnú optickú mikroklímu a dodáva celému priestoru exkluzivitu. Zložitá je najmä zavlažovacia technológia a v neposlednom rade je veľmi náročná aj údržba samotnej steny. Rastlinný materiál a výber rastlín musel byť počas skúšobnej prevádzky mierne zmenený, pretože v priestore dochádza k vysokému výparu pri vysokých teplotách, ktoré na najvyšších miestach dosahujú hranicu nad 38 °C! Nemenej dôležité je nasvietenie rastlín 24 reflektormi. Plocha zelenej steny je 94 m2. Toto dielo získalo DRUHÉ MIESTO v kategórii Detail roka 2016 v súťaži, ktorú vyhlásila Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu. Toto dielo vzniklo v spoločnej realizácii s firmou Sadoservis, s.r.o.

Sobola CHATEAU GBELANY (5)Sobola CHATEAU GBELANY (4)Sobola CHATEAU GBELANY (3)Sobola CHATEAU GBELANY (2)

Château Gbeľany

Táto vertikálna stena skrášľuje priestory reštaurácie v historickom hoteli. Vďaka citlivej rekonštrukcii Národnej kultúrnej pamiatky, ktorou je kaštieľ aj s priľahlým parkom, získal hotel CHÂTEAU GBEĽANY v súťaži Stavba roka 2015 Cenu ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR za celospoločenský prínos. V súčasnosti sa o stenu stará personál hotela. Plocha zelenej steny je 11,78 m2. Toto dielo získalo TRETIE MIESTO v kategórii Detail roka 2016 v súťaži, ktorú vyhlásila Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu. Toto dielo vzniklo v spoločnej realizácii s firmou Sadoservis, s.r.o.

IMG_0319IMG_0316IMG_0327IMG_0321

Kaviareň Thalmeiner, Trnava

Táto vertikálna stena vychádza z teórie Patrica Blanca. Návrh vypracoval Ing. Martin Matouš a realizácia vznikala v obojstrannej spolupráci. Náš ateliér okrem spolurealizácie zabezpečoval aj servis stien po dobu dvoch rokov až do novembra 2013. Údržba steny zahŕňala výmenu sortimentu a lokalizáciu jednotlivých druhov rastlín podľa špecifických podmienok, ktoré daný priestor poskytuje (svetelné, tepelné a podmienky prúdenia vzduchu). Počas servisných prác sme sa vysporiadali s rôznymi problémami, súvisiacimi nielen s intervalom zálievky, zvýšeným záujmom návštevníkov, ale aj s prevádzkou kaviarne. V súčasnosti sa o zeleň stará personál kaviarne Thalmeiner.

DSCF4584DSCF4210DSCF4198DSCF4588

Mirage Shopping Center a.s., Žilina

Príležitosť vytvoriť vlastnú koncepciu vertikálnej steny sme dostali v obchodnom centre Mirage v Žiline. Projekt vznikol s usmerneniami a konzultáciami s Ing. Martinom Matoušom z Prahy. Steny takejto koncepcie sú prvou realizáciou na Slovensku vo verejnom priestore obchodného centra.

IMG_0028 copyefwdeIMG_0031IMG_0029

HydroFlora s.r.o., Bratislava

Po našich skúsenostiach nielen s návrhom technológie, realizáciami ale aj servisom zelených stien sme navrhli zloženie a rozmiestnenie rastlinného materiálu na vertikálnej stene vo firme Hydroflora s.r.o. v Bratislave.

Ďalšie referencie