Verejné priestory

Marek SobolaMarek Sobola Landscape architect (4)Marek Sobola Landscape architect (2)Marek Sobola Landscape architect (1)

Kaplnka sv. Lazára z Betánie, Nová Bystrica

Kaplnka sa nachádza v Novej Bystrici a ide o typický príklad ľudového staviteľstva z polovice 19. storočia v tejto oblasti. Kaplnku postavili obyvatelia Novej Bystrice, ktorí boli aj zodpovední za jej opravy a údržbu ako to dokazuje preliminár kanonickej vizitácie z roku 1820. Nábožensky a ani inak nevyužívaný novobystrický sakrálny objekt postupne chátral, pretože jednak jeho statiku narušili mohutné lipy a na druhej strane bol k nemu komplikovaný prístup z hľadiska vlastníckych vzťahov k pozemku. Ako metóda obnovy už veľmi staticky narušeného objektu, ktorý nebol pamiatkovo chránený, bola zvolená výstavba repliky s čo najväčším využitím pôvodného stavebného materiálu. Bolo rozhodnuté, že replika bude postavená na vznikajúcom námestí pred kostolom sv. Jána Krstiteľa.

Sobola DIVINA (5)Sobola DIVINA (3)Sobola DIVINA (2)Meteorit Divina

Pamätník divinského meteoritu

Pamätník bol vytvorený na počesť meteoritu, ktorý spadol na územie Diviny 24. júla 1837 o 11.30 hodine s hmotnosťou 10,75 kg. Grófka Čákyová, ako majiteľka panstva meteorit darovala Maďarskému národnému múzeu, kde je dodnes. Popredný stredoeurópsky prírodovedec Jozef Sadler ho  označil za kráľa všetkých európskych meteoritov. Dňa 29. 11. 2014 si obec Divina pripomenula túto významnú udalosť odhalením Pamätníka divinského meteoritu ktorý obsahuje jeho identickú kópiu. Pamätník je vytvorený z corten ocele s použitím nerezových prvkov a spekaného skla. Na výrobe sa pamätníka sa podieľali: Peter a Miloš Wieslerovci (oceľové konštrukcie), Ľuboš Čabala (spekané sklo), Peter Bundzík (elektroinštalácie). Toto dielo bolo prihlásené do súťaže Park roka, Záhrada roka a Detail roka 2016, ktorú vyhlásila Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu.

DSCF4594DSCF4569DSCF4214DSCF4598

Mirage Shopping Center a.s., Žilina

Najzaujímavejším projektom verejného priestoru je bezpochyby návrh, ale aj realizácia a dodávka zelene vrátane mobiliára v blízkosti OC Mirage (ul. Dolný Val) v Žiline. Návrh vznikol v našom ateliéri za konzultácie s projektantom celej stavby Ing. Michalom Divišom. Na náš projekt s využitím Cor-ten ocele nadviazali aj architekti zo žilinského ateliéru Dora architects návrhom a realizáciou vodopádu na Farských schodoch. Použitie ocele, ktorá na svojom povrchu vytvára jemnú, atraktívne pôsobiacu, vrstvu korózie a stáva sa tak odolnejšou voči vonkajším vplyvom prostredia, bolo v krajinnej architektúre prvou realizáciou tohoto materiálu na Slovensku. Netradičnou sa dá u nás nazvať výsadba stĺpovitej formy Ginka dvojlaločného.

Ďalšie referencie